Wnętrze kościoła

OŁTARZ GŁÓWNY: Tryptyk w ołtarzu głównym jest kopią tryptyku z Opatówka (II poł. XV w.) zmniejszoną o 1/3 oryginału, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.Obraz malowany temperą na desce, w części środkowej przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem,w skrzydle lewym – św. Wojciecha bpa, a w prawym – św. Stanisława bpa z Piotrowinem.

Fundatorami tryptyku wykonanego w pracowni konserwacji zabytków Muzeum Narodowego w Warszawie byli w dużej mierze wczasowicze.Duży wkład w to dzieło ma Ks. dr Janusz Chwaluczyk.

Na środku drewnianej mensy ołtarzowej stoi wykonane w drewnie, w kształcie podhalańskiej skrzyni tabernakulum.

Skrzynia jest złocona, pokryta również złoconymi motywami lilii złotogłów.Piękna jest jej symbolika – w chacie góralskiej, w skrzyni przechowywano najcenniejsze rzeczy; w kościele jest miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu.Poświęcenia głównego ołtarza dokonał Prymas Polski, Ks. Kardynał Stefan Wyszyński w obecności Ks. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Ordynariusza Poznańskiego 20 lipca 1957 r.

BOCZNA KAPLICA – południowa: Ołtarz Sercs Jezusowego – wykonany w latach trzydziestych przez nauczyciela Szkoły Przemysłu Drzewnegc w Zakopanem, Romana Olszowskiego dla kaplic Szpitala Miejskiego w Zakopanem. Odnaleziony przez architekta w 1978 r. w magazynach szpitala i sprowadzony do Murzasichla. Wykonany w drewnie w stylu „postkubistycznego ekspresjonizmu”.

BOCZNA KAPLICA – północna: Ołtarz Męki Pańskiej – wykonany przez znakomitego rzeźbiarza  ludowego z Dębna Józefa Janosa na zamówienie Księży Salwatorianów z Zakopanego. Ponieważ nie znalazł uznania u zamawiających, trafił w roku 1959 do kościoła w Murzasichlu.

 

 

W centralnej części nastawy ołtarzowej znajduje się rzeźbiona Pieta. Skrzydła boczne przedstawiają sceny z Pasji Chrystusa.W nastawie ołtarzowej artysta wyrzeźbił Chrystusa upadającego pod krzyżem. W całość ołtarza wkomponowane są również postacie świętych Rzeźby Janosa wyrosły z tradycji ludowej sztuki podhalańskiej i ikonograficznie są bardzo związane z tym regionem. Na ogólne życzenie mieszkańców Murzasichla, miejscowy rzeźbiarz Józef Łukaszczyk „Misiaga” wygładził i polakierował rzeźby.

SCENA NA ŁUKU TĘCZOWYM: Przedstawia Chrystusa na krzyżu oraz stojące poniżej dwie postacie: Matki Bożej i św. Jana Apostoła. Ich autorem jest również Józef Janos. Od 1958 r. znajdują się w kościele. Rzeźbiarzowi ciężko było rozstać się z Chrystusem Ukrzyżowanym, twierdził, że „prędzej serce by mu pękło”, aniżeliby Go oddał.
Dopiero po niezwykłym śnie, w którym Chrystus kazał mu zanieść się do Murzasichla, ofiarował rzeźbę do kościoła.

PŁASKORZEŹBA MATKI BOŻEJ: wisi na ścianie prezbiterium,wykonana przez Józefa Janosa wiatach 70 – tych.

 

DREWNIANA FIGURA MATKI BOŻEJ:Umieszczona na zewnętrznej ścianie świątyni od strony południowej. Dzieło Józefa Janosa z roku 1975.

 

DROGA KRZYŻOWA: Cykl obrazów malowanych na szkle przez Jana Jachimiaka malarza z Tylmanowej ok. 1968 r.

 

WITRAŻE: Wykonane w pracowni prof. Jerzego Skąpskiego, przez Annę i Ireneusza Zarzyckich z Krakowa.

W latach 80 – tych zastąpiły one witraże malowane na szkle przez Jana Jachimiaka i Władysława Trojana, przeniesione do Bożej Woli k/Mińska Mazowieckiego.

 

DZWONNICA I KAMIENNE OGRODZENIE WOKÓŁ ŚWIĄTYNI:Zaprojektowane przez architekta Józefa Łukaszczyka w 1979 r. i wykonane przez miejscowych górali.

 

Kościół w Murzasichlu swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza ofiarności Parafian i przybywających tutaj z różnych stron Polski Gości. Dla wszystkich jest ulubionym miejscem modlitwy i szczególnych spotkań z Chrystusem. Jego piękno i dalszy rozwój zależy od Was, którzy tu przybywacie.

 

Tak pisze o Murzasichlu rzeźbiarz, poeta – artysta ludowy Władysław Łukaszczyk „Mulorz” Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych:

 

„Moje Murzasichle”

Moje Murzasichle, Sichlańsko dziedzina
blisko memu sercu – nika takiej nima !
Tu nasi dziadkowie lasy karczowali,
uprawiali ziymie, chleb jej wydzierali
Choć im było cięzko o kawołek chleba
byli se scynśliwi – byli blizyj nieba.
Na środku dziedziny kościółek drewniany,
przez góralskich cieśli piykniy wyciosany.
Przed nim Tatry stojom piykne krajobrazy,
nicym malowane na płótnie obrazy.
Ludzie majom blisko by przekrocyć proga,
w pokorze, cichości zblizyć się do Boga.
Nasyk przodków słychać zo grobu wołanie,
miej w opiece Sichłe – prosimy Cię Panie .

W. Łukaszczyk ” Mulorz ”